News And PoliticsCommunications And EntertainmentSports And FitnessHealth And LifestyleOthersGeneralWorldnewsBusiness And MoneyNigerianewsRelationship And MarriageStories And PoemsArts And EducationScience And TechnologyCelebrityEntertainmentMotivationalsReligion And PrinciplesNewsFood And KitchenHealthPersonal Care And BeautyBusinessFamily And HolidaysStoriesIT And Computer ScienceSportsRelationshipsLawLifestyleComedyReligionLifetipsEducationMotivationAgriculturePoliticsAnnouncementUSMLE And MedicalsMoneyEngineeringPoemsSocial SciencesHistoryFoodGive AidBeautyMarriageQuestions And AnswersHobbies And HandiworksVehicles And MobilityTechnologyFamilyPrinciplesNatureQuotesFashionAdvertisementChildrenKitchenGive HelpArtsWomenSpiritualityQuestions AnsweredAnimalsHerbal MedicineSciencePersonal CareFitnessTravelSecurityOpinionMedicineHome RemedyMenReviewsHobbiesGiveawayHolidaysUsmleVehiclesHandiworksHalloweenQ&A
Questions Answered
profile/4966IMG_20220507_130155_32.jpg.webp
Stev180

~0.0 mins read
Do you mine notcoin, what is your price prediction for notcoin.
profile/8609IMG_-nrb8n0.jpg
Specialgists
Kindly Help Me Walk Through Pejoweb
~0.5 mins read
I was once very active on this platform until some things came up and I had to go on a break.
Can't find some common icons like create post, earnings, and so on.
I will like to know where I can view my past earnings and how earning on Pejoweb works of recent.
Kindly put me through or drop any link that I need to get me informed. I hope I'll be able to return to being a full time creator on this platform.
profile/8055FB_IMG_15961823052589134.jpg
Gale2626
Cooking Or Eating Out As A Single Person? Which Is More Cost...
~3.2 mins read
Cooking Or Eating Out As A Single Person? Which Is More Cost Effective? see debate between two bachelors.
Bluezy13 (speaker 1)
Eating out is more cost effective. Additionally, you get to eat varieties. For example, You can use N3,000 to cook a restaurant standard soup minus Eba. Then you keep eating the same soup over and over. But with that N3,000, you can eat rice, okro soup, eat melon, eat bitterleaf soup at different times plus garri in a restaurant or mamaput depending on your location...if we are to assume a plate of food to be N500. You can add extra if you want. Notwithstanding the gas, water, stress and time used to cook that food. And imagine warming a pot of soup over and over for someone without a refrigerator or electricity let alone the cost of fuel and maintenance of generator if inclusive. But if two or more persons are involved, cooking is preferable. It is worthy of note that the criterion for judgement here is relating eating out to cooking considering a particular amount of money.
Eating out is more cost effective.
Additionally, you get to eat varieties.
For example,
You can use N3,000 to cook a restaurant standard soup minus Eba. Then you keep eating the same soup over and over.
But with that N3,000, you can eat rice, okro soup, eat melon, eat bitterleaf soup at different times plus garri in a restaurant or mamaput depending on your location...if we are to assume a plate of food to be N500. You can add extra if you want.
Notwithstanding the gas, water, stress and time used to cook that food. And imagine warming a pot of soup over and over for someone without a refrigerator or electricity let alone the cost of fuel and maintenance of generator if inclusive.
But if two or more persons are involved, cooking is preferable.
It is worthy of note that the criterion for judgement here is relating eating out to cooking considering a particular amount of money.
Re:
Deepocean (speaker 2)
No matter how, cooking will always be cost effective. For you to eat satisfactorily in any mama put these days, you will have at least 1,000 Let say you want to eat 1,000 food in the morning, eat snacks of 300 in the afternoon and another 1,000 meal as dinner. This will amount to 16,100 in a week and 69,000 in a month of 30 days. Now, if you use 69,000 to get raw food. Analysis: If you look out to fill your gas from the seller selling in bulk you will fill at an average of 700/kg. You will fill 12.5kg cylinder with 9,000 transport included. Out of 69,000. 1 12.5kg gas +transport fare = 9,000 1. ½ bag of rice = 15,000 2 Bean = 5,000 3. Semi 10kg = 6,000 4. Garri = 3,000 5. Yam = 5000 Ingredients for cooking soup eg: Palm oil, seasoning and others =5,000 Balance = 26,000 Out of the remaining 26,000 Budget 4,000 for soup and the transport fare to buy the ingredients every week. Remaining 6,000 can be kept for miscellaneous and evening suya and Pepsi while returning from work. (Quote) (Report) 73 Likes (Like) 6 Shares (Share)
No matter how, cooking will always be cost effective.
For you to eat satisfactorily in any mama put these days, you will have at least 1,000
Let say you want to eat 1,000 food in the morning, eat snacks of 300 in the afternoon and another 1,000 meal as dinner.
This will amount to 16,100 in a week and 69,000 in a month of 30 days.
Now, if you use 69,000 to get raw food.
Analysis: If you look out to fill your gas from the seller selling in bulk you will fill at an average of 700/kg. You will fill 12.5kg cylinder with 9,000 transport included.
Out of 69,000.
1 12.5kg gas +transport fare = 9,000
1. ½ bag of rice = 15,000
2 Bean = 5,000
3. Semi 10kg = 6,000
4. Garri = 3,000
5. Yam = 5000
Ingredients for cooking soup eg: Palm oil, seasoning and others =5,000
Balance = 26,000
Out of the remaining 26,000
Budget 4,000 for soup and the transport fare to buy the ingredients every week.
Remaining 6,000 can be kept for miscellaneous and evening suya and Pepsi while returning from work.
Note: This post was disabled from earning until this user properly edits this post >>
Note: This post was disabled from earning until this user properly edits this post >>
Advertisement
Loading...